Veganlar Nasıl Giyinir?

Vejetaryenlik ya da etyememezlik, çeşitli nedenlerle et, kümes hayvanları ve bazen de süt, yumurta gibi besinleri tüketmemeye denir.Vejetaryenler çok önemli olan b12 vitamini ihtiyaçlarını çeşitli hayvansal ürünlerden (balık, süt, yumurta vs.) karşılarlar. Bunun yanı sıra vejetaryenliğin daha aşırı olan bir durumu da var; veganlık.

Veganlık, kısaca hayvansal olan ya da hayvan üzerinden ilişkisi bulunan hiçbir şeyi kullanmamak ve tüketmemektir. İhtiyaçlarını tamamen bitkisel kaynaklardan karşılarlar.Veganlığın ya da veganizmin felsefesi ise ahlaki değerlerin sorgulanması sonucu hayvanların zorla insan ihtiyaçları için kullanılmasını reddetmeye dayanıyor.

Konumuza gelecek olursak, veganizm hayvansal olan tüm ürünleri kullanmayı reddediyor. Peki yiyecek konusunda konusunda sıkı bir diyet benimseyen veganlar, giyim ve aksesuar konusunda ne düşünüyorlar?

Akla gelen ilk soru koyun gibi hayvanlar üzerinden elde edilen yünlerin ne gibi bir sorun oluşturduğu? Aslına bakılırsa hayvanlar kırpılmaktan çok hoşlanmasalar da onlara verilen zararın kısmi olduğu söylenebilir. Ancak sırf yünleri için kırpılan hayvanların soğuktan donarak ölmesi ya da seri üretim için  onları tek bir yere doluşturmak hayvan haklarına zarar veriyor.

Bunun için veganlar bitkisel ürünlerden yapılmış giyecekleri tercih ediyorlar. Örnek olarak “eblood” firmasına bir bakalım. “eblood” kendini; “kurallara dayalı”, “modaya uygun” ve “şık” olarak betimliyor. “Kendimizi şık göstermek için, bu güzel hayvanları kullanmak zorunda değiliz.” mottosu ile hareket eden firma, müzisyenlerden kaykaycılara kadar birçok kişiye hitap eden ve tabii ki de hayvan haklarını ve doğayı savunan, savaş karşıtı imgelemelerde bulunan kıyafetler üretiyorlar ve websitelerinde şöyle diyorlar; “…Umuyoruz ki her geçen gün, daha fazla genç, temiz çevreye, pozitif yaşama, hayvan haklarına ve işkencesiz bir hayata daha fazla ilgi duyar ve hayvan haklarına karşı saygılı olurlar.”

Stella McCartney, Gucci Group ile çalışan ve uzun zamandır vegan olan bir tasarımcı. O da tasarımlarında hayvansal ürünler kullanmayı reddetmiş. Yaptığı tasarımlar ile tamamen çevre dostu ve şık tasarımlar üretmiş. Ancak bir diğer yandan gerçek deri olmasa da deri görünümü veren ya da sahte kürk görünümünde kısacası hayvansal ürünlerden elde edilmiş izlenimi veren ürünler de bir ayrı tartışma konusu.

Sonuçta üretilen ürün her ne kadar doğal olan bitkilerden üretilse de hayvansal ürünlere referans vermek yine bazı veganlar tarafından kötü algılanmasına yol açabiliyor. Özellikle “gotik” ve “metal müzik” kültürü içerisinde sunulan ürünler, deri ürünlerin imitasyonu gibi göründüğünden vegan felsefesine aykırı olduğu düşünülüyor.

Özellikle PETA’nın bu konuda insanları biliçlendiren çalışmaları bulunmakta. Veganlara özel moda önerilerinden, bu tür ürünleri satan yerlere hatta indirimlerine kadar bilgi verici detayları websitelerinden duyurmaktalar. Ayakkabılarda  kauçuk gibi bitkisel malzemeler terchih edilerek daha çok yaza uygun sandalet biçiminde ayakkabılar üretiliyor.

Sonuç olarak 1940’lardan bu yana gelen veganlık, kapital sistemin ihtiyaçları karşılama derdinin sonucu olarak seri üretimleştirdiği doğal hayatı koruma anlayışı içinde süregeldi ve bir kesimin ahlak anlayışı doğrultusunda hayvansal ürünleri reddetmesine yol açtı. Bu tarz bir yaşamı mantıklı nedenlere dayandırmak kimi insanlar için zor gelse de veganlar kendi komün hayatlarını oluşturma yolunda ilerliyorlar.

Reklamlar
Bu yazı Pastörize içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s