Capsized: İyi Tasarlanmış 2D Uzaylı Gebertme Oyunu (Pew! Pew!)

Capsized, Alientrap tarafından geliştirilmiş bir 2 boyutlu bir “shoot’em up” platform oyunu. Onu eşsiz kılan ise mükemmel tasarlanmış dünyası ve oyundaki “gravity” sistemi.

Oyunumuz uzay gemimizin gizemli bir gezegene düşmesi ile başlıyor. Burada çeşitli uzaylı yaratıklar ve kabile şeklinde takılan ve silah kullanan tipler bulunmakta. Soldat diye bir oyun vardı. Ona konsept olarak çok yakın olduğu söylenebilir.

Genelde önümüze çıkan bütün yaratıkları öldürüp, gideceğimiz noktaya varma, uzaylılara ait bir şeyleri yok etme ya da gezegende mahsur arkadaşlarımızı kurtarma şeklinde görevler var. Hatta ilerledikçe birkaç “boss fight”a da tanık olabilirsiniz. Bunun dışında hikaye size hiçbir şey vermiyor. Hatta “cutscene”ler resimlerden oluşuyor ama bunların bir önemi yok.

Oyunda bir adet “jetpack”imiz, “flashlight”mız, “pulse gun”ımız, objeleri ya da kendimizi sürüklemek için “hook shot”ımız ve birçok silah çeşidimiz var. Her silahımızın da bir normal (sol tuş) ve bir de gelişmiş olmak üzere iki çeşit kullanımı var. “Pulse gun” ile yakınımızdaki objeleri ya da kendimizi itebiliyoruz. “Jetpack” zaten bilindik jetpack. Oyundaki yerçekimi sistemi de çok güzel yapılmış. Bir objeyi tutup çektiğinizde ya da kendiniz bir yere ulaşmaya çalıştığınızda etkisi çok başarılı. Oyunda kırdığımız objelerden, öldürdüğümüz uzaylılardan ya da etraftan birçok “power up” toplamamız mümkün. Bunun dışında “campaign” kısmı çok çabuk bitiyor (12 bölüm). Bunun yanısıra “arcade” kısmı da bulunmakta. Ayrıca “co-op” olarak iki kişi de oynamak mümkün. Grafiklerin güzelliğinin yanında müzikleri de çok hoş.

Oyunun PC sürümü var. Xbox sürümü ise yolda. Steam üzerinden 10 Dolar gibi bir ücretle satın alınabilir.

Not: Oyunun grafiklerini  Jesse McGibney tasarlamış, müziklerini ise Solar Fields yapmış.

Reklamlar
Bu yazı Pastörize içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s