Hakkı Verilmemiş Film: Sucker Punch

sucker_punch_movie_poster_banner_01

Geçen gün arkadaşımla DVD’den Sucker Punch’ı izledik. Filmi daha yapım aşamasında beri takip ediyordum ve tabii ki 300’ün, Watchmen’in yönetmeni Zack Snyder’in filmi olması beni extra heyecanlandırıyordu. Çünkü Zack Snyder benim için gaz müzikler eşliğinde güzel kamera açıları, karizma sahneler ve bol slow motion demek.

Filmin fragmanında acayip heyecanlanmıştım hatta elemanın biri Youtube’daki şu yorumu ile olayı özetlemiş;

incredibly hot? women with guns and? swords? check. nazi zombies? check. dragon? check. robots? check. samurai warriors with mini-guns? check. gentlemen, you are busy on march 25, 2011. you are watching this fucking movie. if you do not, allow me to package your balls up into a little purse for you to carry around.

Neyse filmi izlemeden önce IMDB’den puanına baktım; 6.5. IMDB için düşük bir puan ama yorumlar hep “love it or hate it” içerikliydi.

-Buradan itibaren hep spoiler-

Film kızımızın annesinin ölümü üzerine bütün mirası bu ve küçük kız kardeşine bırakması ve üvey babanın bunu kabullenemeyerek küçük kızı öldürüp, bizim asıl “Babydoll” kıza da suçu atıp onu tımarhaneye yollaması ile başlıyor. (Ne acayip bir cümle oldu.) Neyse bundan sonra şöyle oldu böyle oldu demicem ama film aslında Inception gibi iç içe geçmiş hayal ve gerçekliği barındırıyor. Gerçek olan tımarhane, ama kız orayı bir strip club ya da ona benzer bir şey olarak bellemiş ve bunun içinde de buradan kurtuluşu ile ilgili yaptığı eylemleri ise bu kurduğu ilk fantezide dans ederek sanki fantastik dünyada yapıyormuş gibi anlatıyor film bize.

sucker-punch

Biz ilk izlerken gözüne o zımbırtıyı sokmadan önce heralde bunun beynine girmeye çalışıyorlar ve bu da bu şekilde savaşıyor dedik. Ama tam tersiymiş. Bunların hepsi zaten önceden yaşanmış.

Kendi kurtuluşunu sağlayacak 5 obje; ateş (sadece yangın olduğunda kapılar açılır), anahtar, bıçak (elemana karşı), harita tamamen filmin başında gördüğü objelerden oluşmuş hayalinin yansımaları.

Asıl sondaki twist ki bu biraz zayıf olmuş ama bence fena değil; bu hikaye Babydoll’un değil. Tamamen Sweet Pea’nın. Yani Sweet Pea’nin hikayesini Babydoll’un hikayesinden izledik gibi bir şey.

Bir de yakalarsanız çok güzel çıkarımlar var mesela bunu arkadaşım yakaladı, ilk içeri girdiğinde Sweet Pea’nin farklı olduğunu anlıyor. Öbür kızlar bildiğin deli, kavga eden tipler. Bir yerde Sweet Pea, kardeşi Rocket’a sana yaptığım onca şeyden sonra falan diyor. Sweet Pea bildiğin deli değil ve kız kardeşini yanlız bırakmamak için tımarhaneye girmiş.

Filmin müzikleri ise mükemmel. Kızımız Babydoll (Emily Browning) üç tane şarkıyı cover’lamışmış. Bir de “Army of me” cover’ı çok müthiş olmuş.

Belki bir Kill Bill ya da Matrix değil ama çok güzel bir alternatif. Filmde mecha, steampunk, ateş püskürten dragonlar, anime tipli seksi hatunlar var. Bu tarzların hayranın ıslak rüyası gibi. 😀

Son olarak her ne kadar senaryosunda belli başlı boşluklar da olsa bence tamamen hakkı yenilmiş bir film. Dövüş sahneleri olsun, iç içe geçmiş hikayeleri olsun, müzikleri olsun bence zevkle izlenebilir, çok derinlik arayanı da aramayanı da eğlendirebilir bir film. Ben bu filme 10 üzerinden 8 veririm hatta dur verdim de. Gülümseme

Reklamlar
Bu yazı Pastörize içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s